Dezynfekcja pomieszczeń, przestrzeni

Dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni mebli, podłóg, tapicerek  - sposoby, środki i preparaty

Urządzenia i profesjonalne preparaty sprawiają, że proces dezynfekcji pomieszczeń, sprzętu i różnego typu urządzeń nie jest tak skomplikowany, jak może się wydawać.

Dysponując wiedzą i mając odpowiedni środek do dezynfekcji pomieszczeń można przeprowadzić dezynfekcję pomieszczenia, mebli i powierzchni użytkowych w profesjonalny sposób. Dezynfekcja pomieszczeń, zwłaszcza obecnie, w czasie pandemii koronawirusa, chociaż nie tylko teraz, to konieczność. Dla wielu branż, szczególnie dla zawodów medycznych, ale też salonów kosmetycznych czy restauracji, mycie i dezynfekcja pomieszczeń, odkażanie powierzchni, sprzętów i narzędzi to codzienność. Wymagają tego przepisy, mające na celu bezpieczeństwo personelu medycznego, pacjentów i klientów.

Dezynfekcja czyli inaczej odkażanie to proces niszczenia bakterii i wirusów na czyszczonej powierzchni, który nie ogranicza się do czyszczenia pomieszczeń i przedmiotów za pomocą środków chemicznych. Dezynfekcja wymaga użycia różnego rodzaju profesjonalnych, ale jednocześnie bezpiecznych dla człowieka, preparatów o określonych parametrach.

Rozprzestrzenianie koronawirusa i zachorowania na SARS CoV 2 można ograniczać na wiele sposobów. W celu zminimalizowania zasięgu i prędkości rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem lekarze doradzają jak najczęstsze mycie rąk i zachowanie odpowiednich odstępów między ludźmi w miejscach publicznych. Jednak w związku z tym, że jak pokazują badania, okres inkubacji koronawirusa Covid 19 wynosi nawet 14 dni, to trudno do końca kontrolować jego rozprzestrzenianie. Zakażenie koronawirusem następuje w większości wypadków drogą kropelkową, bezpośrednio od zakażonej osoby. Według opinii wirusologów może jednak dochodzić do infekcji również w razie dotknięcia powierzchni, na której znajduje się wirus, jeśli następnie dojdzie do kontaktu z błonami śluzowymi, ust, oczu czy nosa. Każda zarażona osoba nieświadomie przenosi wirusa, zostawiając go w pomieszczeniach, w których przebywa i na dotykanych powierzchniach. Stąd może się przenieść na kolejną osobę. Aby ograniczyć ten rodzaj transmisji, szczególnie w miejscach, gdzie przebywa wiele osób, należy regularnie dokonywać dezynfekcji pomieszczeń i najczęściej dotykanych przedmiotów, takich jak klamki i poręcze, drzwi, włączniki świateł. W biurach należy dodatkowo dezynfekować biurka, krzesła, sprzęt komputerowy, a w środkach komunikacji miejskiej siedzenia, uchwyty czy szyby. Według badań specjalistów, wirusy najdłużej mogą przeżyć w chłodnych i wilgotnych miejscach. Zależnie od materiału i warunków cieplnych ich żywotność jest krótsza lub dłuższa. Przed profesjonalnymi firmami sprzątającymi pojawiło się nowe wyzwanie, jakim jest mycie i dezynfekcja potencjalnie pokrytych wirusem powierzchni. Czasy pandemii wymagają nowych preparatów i innowacyjnych sposobów sprzątania i dezynfekcji.

Czym dezynfekować?

Środek stosowany do odkażania pomieszczeń powinien być skuteczny, ale jednocześnie bezpieczny dla zdrowia ludzi. Istnieje sporo mitów dotyczących stosowania domowych sposobów dezynfekcji. Część osób zastanawia się na przykład czy ocet odkaża. Ocet jest pomocny w czyszczeniu powierzchni, ale nie w dezynfekcji. Szczególnie wirusy są odporne na działanie domowych środków. Podobne wątpliwości dotyczą wody utlenionej, czyli związku chemicznego o silnych właściwościach utleniających, która ma własności antyseptyczne. Jest to zatem dobry środek do odkażania wszelkich skaleczeń, ale nie ma podstaw sądzić, że woda utleniona neutralizuje koronawirusy. Lepiej również nie używać denaturatu, którego wdychanie jest szkodliwe dla układu oddechowego, a nie jest całkowicie skuteczny w walce z wirusami.

Każdy środek do odkażania pomieszczeń ma inne przeznaczenie. Innego preparatu użyjemy do dezynfekcji mebli i sprzętu w pokoju dziecka, a innymi będziemy sprzątać w kuchni i łazience.

Dezynfekcja pomieszczeń, mebli, podłogi

Dezynfekcję pomieszczenia, domu albo mieszkania, należy zacząć od prac na sucho, czyli od starcia kurzu, następnie należy czyścić od góry (aby brud nie spadał na wcześniej umytą podłogę) - sufit i lampy, ściany, meble, okna i na końcu podłogę. Do każdej powierzchni warto mieć odpowiedni preparat. Dezynfekcja większych powierzchni wymaga również użycia profesjonalnego sprzętu.

Meble bez obić tapicerskich można dezynfekować za pomocą środków odpowiednich dla materiału, z jakiego są wykonane, takich jak drewno, laminaty albo tworzywo sztuczne. Meble tapicerowane i materace najlepiej odkazić stosując odkurzacz do dezynfekcji. Świetnie sprawdzi się odkurzacz firmy Numatic GVE 370 George - uniwersalny sprzęt, mający bogate wyposażenie standardowe, który przeznaczony jest do pracy na mokro i na sucho - wraz z odpowiednim preparatem myjącym. Meble tapicerowane można odkażać także za pomocą parownicy.

W odkażaniu tkanin świetnie sprawdzą się odkurzacze piorące, mające szereg przydatnych funkcji. Mogą być używane do czyszczenia na mokro, do prania dywanów, wykładzin i tapicerek. Piorące odkurzacze ekstrakcyjne, dzięki odpowiedniej pompie, podają na czyszczoną powierzchnię płyn czyszczący pod bardzo wysokim ciśnieniem, a następnie odsysają zanieczyszczenia. W wykładzinach pokrywających biura, domy i mieszkania kumuluje się mnóstwo roztoczy oraz kurz, bakterie i wirusy, które są trudne do usunięcia. Obecnie, w czasie pandemii, wzrasta prawdopodobieństwo, że może w nich być także wirus Covid 19. Jego usunięcie nie jest możliwe jedynie poprzez tradycyjne odkurzanie. Jeśli chcemy, żeby powierzchnie były odkażone, powinny zostać wyprane z użyciem odpowiednich preparatów dezynfekujących. Należy pamiętać, aby były to środki przeznaczone do użytku maszynowego, niskopieniące. Najlepiej stosować środki dostępne w formie płynnej, a produkt w proszku należy najpierw rozpuścić w wodzie, przygotowując roztwór roboczy. Środek chemiczny nie może być zbyt silny, bo może doprowadzić do uszkodzenia czyszczonej powierzchni. Warto go przed rozpoczęciem pracy wypróbować na małym fragmencie materiału.

Jednymi z najbardziej uniwersalnych urządzeń do dezynfekcji są zamgławiacze, które zwalczają wirusy i bakterie na wszelkich powierzchniach. Zamgławiacze mogą także pełnić funkcję nawilżaczy i neutralizować brzydkie zapachy. Dezynfekcja pomieszczeń przez zamgławianie jest skutecznym i efektywnym sposobem oczyszczania powietrza i powierzchni w pomieszczeniu. Metoda ta jest niezwykle przydatna w czasie wysokiego zagrożenia epidemiologicznego, gdy - szczególnie w większych skupiskach ludzkich - rozprzestrzenia się koronawirus. W związku z tym dezynfekcja pomieszczeń biurowych albo magazynowych przez zamgławianie sprawdzi się dobrze jako metoda odkażania pomieszczeń używanych niemal codziennie, przez wiele godzin i przez wiele osób.

Zamgławianie polega na dezynfekowaniu zamkniętych pomieszczeń wpuszczając do nich środek dezynfekujący z silnym strumieniem powietrza, za pomocą urządzenia, jakim jest generator mgły - zamgławiacz. Sucha mgła ze środkiem dezynfekującym szybko rozprzestrzenia się po całym wnętrzu, docierając do każdego zakamarka, odkażając wszystkie powierzchnie. W ten sposób odbywa się dezynfekcja mebli, dezynfekcja podłogi i innych powierzchni. Ważne jest, żeby sprawdzić, czy konkretny środek dezynfekujący stosowany w aparatach do zamgławiania nie uszkodzi sprzętu elektronicznego albo aparatury, na przykład w laboratoriach czy gabinetach lekarskich. Należy dobrać odpowiedni środek do odkażania pomieszczeń, w zależności od miejsc, w których będzie używany. Podobnie warto wiedzieć, że do odkażania klawiatury najlepszy będzie środek przeznaczony do odkażania powierzchni z tworzyw sztucznych. Należy pamiętać, żeby nie rozpylać go bezpośrednio na klawiaturę, ale na szmatkę, którą następnie czyści się klawiaturę. Szczególną uwagę należy zachować przy czyszczeniu monitora - nadają się do tego tylko ściśle określone produkty - nieodpowiednie środki czyszczące mogą go nieodwracalnie uszkodzić.

Metodą rozprzestrzeniania powietrza ze środkiem dezynfekującym można odkażać biura, restauracje, gabinety medyczne i stomatologiczne, gabinety weterynaryjne, siłownie, sale szpitalne, sale szkolne, szatnie - właściwie wszystkie pomieszczenia, które możemy zamknąć i poddać działaniu środka odkażającego. Może zostać przeprowadzona w ten sposób dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich. Można dezynfekować przez zamgławianie pojazdy, w tym środki komunikacji zbiorowej - autobusy, tramwaje czy pociągi, a także karetki przewożące chorych. Zamgławianie to łatwo dostępna i bezpieczna dla ludzi dezynfekcja pomieszczeń. Koronawirus w pomieszczeniu zostaje zneutralizowany, co ma szczególnie znaczenie w placówkach służby zdrowia, szczególnie w szpitalach leczących pacjentów chorych na SARS CoV 2. To ważne ze względu na bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu. W restauracjach czy siłowniach prawidłowa dezynfekcja zwiększa znacząco bezpieczeństwo klientów i pozwala firmom na normalne funkcjonowanie, nawet w czasie epidemii.

Środki do dezynfekcji wykorzystywane w zamgławiaczach są oparte na różnych substancjach aktywnych. Zdarzają się sytuacje, kiedy preparaty wykorzystywane do zamgławiania powodują pozostawianie lepkiej warstwy, nieprzyjemny zapach albo korozję i rdzewienie metalowych elementów wyposażenia. Warunkiem koniecznym efektywnego odkażania jest dokładne zapoznanie się z właściwościami stosowanego preparatu i instrukcją stosowania.

Środek do dezynfekcji domu, mieszkania czy firmy używany przy zamgławianiu może mieć, oprócz efektu oczyszczania i dezynfekcji pomieszczeń i powietrza, także funkcję pozostawiania na powierzchni ochronnej warstwy, co dodatkowo zwiększa skuteczność działania metody zamgławiania.

Ogromną zaletą tej metody jest stosunkowo krótki czas dezynfekcji, co jest szczególnie ważne w szpitalach, gabinetach zabiegowych albo środkach transportu publicznego, dezynfekowanych przed kolejnym kursem. Ponadto metoda zamgławiania jest wydajna, bezpieczna i skuteczna.

Środki do dezynfekcji pomieszczeń

Środki do dezynfekcji domu obejmują preparaty do odkażania podłóg, mebli czy tkanin. Jeśli zastanawiamy się czym dezynfekować, to nasza firma oferuje wiele środków potrzebnych do odkażania różnych powierzchni. Produkty marki Kleen pozwolą wyczyścić mieszkanie albo biuro od podłogi po sufit, nie wyłączając prania bielizny i ubrań.

Środek do szybkiej dezynfekcji powierzchni i sprzętu Kleen Budesin Spray to alkoholowy, gotowy do użycia środek do bieżącego mycia i dezynfekcji pomieszczeń, urządzeń oraz powierzchni zmywalnych odpornych na działanie alkoholu, w obszarach takich jak przemysł spożywczy, kuchnie przemysłowe, domy seniora, baseny kąpielowe, pomieszczenia sanitarne, solaria, sauny, sprzęty mające kontakt z żywnością, także szpitale i gabinety lekarskie, ale oprócz obszaru klinicznego. Preparat wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, wobec grzybów drożdżopodobnych oraz zabójcze wobec prątków gruźlicy. Produkt charakteryzuje się wysoką skutecznością, jest gotowy do użycia, nie trzeba go rozcieńczać. W związku z tym może być udostępniony pracownikom i używany w razie potrzeby, wielokrotnie w ciągu dnia. Przyda się do odkażaniu uchwytów szuflad, kontaktów, balustrad, przycisków w windach i innych przedmiotów i urządzeń często dotykanych przez wiele osób.

Na uwagę zasługuje środek do dezynfekcji tkanin Kleen Lavo Des. Służy do chemiczno-termicznej dezynfekcji prania z mieszanek bawełny oraz tkanin i włókien syntetycznych (ubrań, bielizny, pościeli i ręczników) w temperaturze 60° C, jest skuteczny niezależnie od twardości wody. Jeśli zastanawiamy się czym zdezynfekować materac i jak zdezynfekować materac, to dobrym sposobem jest wypranie pokrowca w takim właśnie proszku, uprzednio odkurzywszy go czystą szczotką. W ten sposób usuniemy nie tylko ewentualne plamy, ale też roztocza i drobnoustroje chorobotwórcze.

Przeznaczony jest do wszystkich typów pralnic (czyli przemysłowych maszyn pralniczych), niezależnie od wybranej temperatury prania i twardości wody. Pierze, wybiela i dezynfekuje w sposób przyjazny dla środowiska, ponieważ nie zawiera chloru i fosforanów. Wykazuje skuteczne działanie bakteriobójcze (także na prątki gruźlicy), grzybobójcze oraz wirusobójcze.

Nasz sklep internetowy oferuje maszyny czyszczące, sprzęt i środki do dezynfekcji mieszkania i miejsca pracy, które pozwolą utrzymywać nieskazitelną czystość, a wnętrza domowe, biurowe czy magazynowe pozostawić wolne od mikroorganizmów chorobotwórczych, wirusów i bakterii odpowiedzialnych za rozwój wielu chorób. Produkty dostępne w naszej ofercie, takie jak płyn do dezynfekcji pomieszczeń, środek do odkażania podłóg albo prania, pozwolą skutecznie walczyć z wirusami, takimi jak Covid 19, przyczyniając się zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania na SARS CoV 2. Takie preparaty są niezbędne w skutecznej walce z wirusami i bakteriami. Warunkiem efektywności działania wszystkich oferowanych produktów jest przestrzeganie instrukcji ich użytkowania i systematyczność stosowania.