czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej  - maszyny i preparaty

Kostka brukowa jest materiałem niezwykle popularnym i powszechnie stosowanym. Kostką brukową wykładane są chodniki, place, ale też kostkami brukowymi wykłada się tarasy, alejki ogrodowe czy podjazdy prywatnych posesji.

Kostka brukowa to materiał estetyczny i trwały, dlatego jest często wybierana jako materiał używany do wyłożenia powierzchni zewnętrznych w pobliżu domu. Jednocześnie nawierzchnia z kostki brukowej jest nieustannie narażona na działanie czynników atmosferycznych, takich jak mocne słońce, deszcz, śnieg, na działanie wiatru nanoszącego różne zanieczyszczenia, na wysiewające się chwasty, trawę i mech, które wrastają w szczeliny między kostkami. Z tego powodu taka nawierzchnia wymaga konserwacji i regularnego czyszczenia.

Zabrudzenia będące wynikiem codziennego użytkowania, ale również działania sił natury, takie jak błoto, mech i chwasty w szczelinach, a wreszcie plamy, w tym te z oleju samochodowego, nie dodają kostce brukowej uroku. Aby umożliwić utrzymanie różnego typu kostek brukowych w dobrym stanie stworzono liczne profesjonalne preparaty ułatwiające czyszczenie kostki brukowej z mchu, umożliwiające usunięcie plamy z oleju silnikowego z podjazdu, a nawet wyczyszczenie kostki brukowej z cementu. Profesjonalne czyszczenie kostki brukowej z różnego rodzaju zabrudzeń jest możliwe również dzięki użyciu specjalistycznych maszyn i urządzeń. Zadbany bruk pięknie się prezentuje, dlatego warto poświęcić nieco uwagi, żeby utrzymać go w dobrym stanie. Nie zawsze sprawdzą się domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej. Przyda nam się zatem profesjonalny środek do czyszczenia kostki brukowej oraz urządzenie do czyszczenia kostki brukowej.

Czym umyć kostkę brukową?

Podłoga z kostki brukowej gromadzi, tak jak każda inna powierzchnia, brud i zanieczyszczenia. Na powierzchni kostki zbiera się piasek, ścinki roślin, a jesienią liście, często mokre i brudne. W zacienionych i wilgotnych miejscach pojawia się mech, a w szczelinach bruku wysiewają się chwasty. W wyniku tego na nawierzchni kostki brukowej pojawiają się różne plamy i wykwity, które jeśli nie są czyszczone, to utrwalają się w postaci plam i przebarwień. Ważne jest zatem rutynowe, regularne czyszczenie, aby kostka brukowa nie straciła swojej urody i funkcjonalności. Posadzki brukowe powinny być przede wszystkim systematycznie zamiatane i odchwaszczane. Natomiast plamy, szczególnie te z olejów czy innych substancji chemicznych, wymagają zwykle zastosowania odpowiednich preparatów do czyszczenia zabrudzeń.

Impregnacja nawierzchni z kostki brukowej

Po położeniu kostki brukowej warto pomyśleć o jej impregnacji. Co więcej zabieg taki powinien być powtarzany nie rzadziej niż co pięć lat, szczególnie w przypadku powierzchni kostki, które są poddawane piaskowaniu albo czyszczeniu za pomocą myjki ciśnieniowej. Sam zabieg impregnacji należy wykonać w suchym i ciepłym dniu, jednak nie w pełnym słońcu, ponieważ powierzchnia kostki nie powinna być gorąca.

Impregnacja w znaczącym stopniu zapobiega nadmiernemu wchłanianiu wilgoci oraz chroni przed wnikaniem w głąb struktury zanieczyszczeń. Zabieg impregnacji nie pozwala brudowi wniknąć w strukturę kostki brukowej, przez co przedłuża żywotność kostki brukowej i ułatwia utrzymanie jej nawierzchni w czystości. Do przeprowadzenia procesu impregnacji najlepiej użyć typowego impregnatu, a nie środka czyszcząco-impregnującego, ponieważ impregnat ma wyższą skuteczność ochronną. Warto też wiedzieć, że można kupić bruk wcześniej zaimpregnowany przez producenta, co zaoszczędzi nam pracy.

Czyszczenie nawierzchni z kostki brukowej

Profesjonalne środki do czyszczenia kostki brukowej pomagają utrzymać ją w idealnym stanie przez lata. Kluczem do sukcesu jest regularność w usuwaniu zabrudzeń i dobry preparat do czyszczenia kostki brukowej. Czym wyczyścić kostkę brukową?

W przypadku niewielkich, miejscowych zabrudzeń kostki brukowej wystarczy sama woda, lub woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń, i twarda szczotka z długim włosiem umożliwiającym dotarcie także do szczelin w bruku. Mycie kostki brukowej ręcznie za pomocą wody i szczotki, szczególnie na większej powierzchni, jest czasochłonne i raczej mało efektywne. Dodatkowo przy głębszych zabrudzeniach takie mycie kostki brukowej nie da zadowalającego efektu. Wówczas należy przeprowadzić czyszczenie myjką ciśnieniową. Silny strumień wody z myjki ciśnieniowej pozwoli wyczyścić kostkę brukową mniejszym nakładem sił. Czyszczenie kostki brukowej myjką ciśnieniową, za pomocą silnego strumienia wody, jest skuteczne i efektywne - pozostawi nawierzchnię czystą w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli została przeprowadzona impregnacja, wówczas zabrudzenia, które w miarę użytkowania pojawiają się na kostce brukowej, nie wnikają głęboko w jej pory. Wysokie ciśnienie wody pozwala oderwać zabrudzenia od powierzchni bruku, przywracając mu naturalny kolor i czystość. Kupując myjkę warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, takie jak moc, ciśnienie robocze - im wyższe, tym większa wydajność, wydajność (w litrach na godzinę) czy wreszcie długość węża i długość lancy myjki.

Preparaty do mycia kostki brukowej obejmują między innymi środek ułatwiający czyszczenie kostki brukowej z oleju. Odpowiedni płyn do mycia kostki brukowej pozwoli usunąć plamy z tłuszczu z grilla lub z oleju samochodowego, które nieestetycznie wyglądają. Bez wątpienia najlepiej usuwać świeże plamy. Środek do czyszczenia kostki brukowej z oleju najlepiej zastosować od razu, póki tłuszcz nie zdąży wniknąć w pory kostki. Czyszczenie polbruku domowym sposobem można przeprowadzić używając płynu do mycia naczyń, który rozpuszcza tłuszcz albo posypać plamę piaskiem lub solą i odczekać, aż tłuszcz się wchłonie, a następnie spłukać to miejsce myjką ciśnieniową. Trudniejsze do usunięcia, utrwalone w strukturze bruku plamy z oleju, zlikwiduje jedynie profesjonalny środek do mycia kostki brukowej, którego skład chemiczny umożliwia dotarcie w głąb struktury kostki.

Z kolei jeśli zastanawiamy się czym usunąć wosk z kostki brukowej, to najlepsze będą preparaty - pasty absorbujące, które nakładamy na plamę po usunięciu warstwy wosku, a po zaschnięciu odrywamy. Czynność można powtórzyć, przy czym najlepiej zadziała na zaimpregnowanej powierzchni, gdzie plama nie miała możliwości wniknąć głęboko w strukturę.

Czyszczenie kostki brukowej z mchu i chwastów

Nieestetyczny zielony nalot w postaci różnego rodzaju mchu i porostów to częsty problem właścicieli podjazdów i chodników z kostki brukowej. Mech i chwasty szpecą nawet najładniejszą kostkę brukową, a co gorsza mogą przyspieszać jej niszczenie. Ponadto mech, szczególnie w czasie deszczu, może być śliski. Na takiej powierzchni łatwo o upadek. Jak zatem wyczyścić kostkę brukową z mchu i chwastów? Mech i chwasty można spróbować usunąć za pomocą twardej szczotki do czyszczenia szczelin i narzędzi ogrodniczych. Sprawdzi się to raczej na niewielkiej powierzchni. To ciężka praca, która wymaga dużo uwagi, ponadto należy uważać, żeby nie uszkodzić bruku. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie specjalnych środków chemicznych w postaci koncentratów do rozcieńczania z wodą, które nie tylko skutecznie usuną mech z bruku, ale również zabezpieczą jego powierzchnię przed wnikaniem szkodliwych substancji. Płyn do czyszczenia kostki brukowej z mchu należy rozprowadzać metodą natryskową. Warto pamiętać, że tego typu płyn do kostki brukowej może zniszczyć też okoliczne rośliny, więc należy nakładać go możliwie precyzyjnie na miejsca, z których chcemy usunąć mech i chwasty. Ekologiczną alternatywą dla środków chemicznych może być roztwór octu z wodą w proporcji 2:1 lub sam ocet. Taki preparat można stosować wielokrotnie. Mech w fugach kostki brukowej chodnika czy podjazdu można zwalczać też za pomocą myjki ciśnieniowej. Dobrym rozwiązaniem, które utrudni ponowny rozrost mchu jest wypełnienie szczelin kostki kruszywem.

Usuwanie cementu z kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej z cementu nie jest łatwe, dlatego podstawową zasadą jest zabezpieczenie kostki brukowej przed rozpoczęciem prac budowlanych albo remontowych. Wystarczy użyć do tego celu profesjonalnej folii, aby uniknąć znacznie trudniejszego usuwania zabrudzeń z cementu albo zaschniętego betonu na przydomowym bruku. Materiał zabezpieczający powinien być nieprzepuszczalny i stanowić skuteczną barierę, chroniącą bruk przed przenikaniem pyłu, wody, cementu i betonu. Jeśli jednak w efekcie prowadzenia prac budowlanych, napraw czy remontów wokół domu pozostanie niechciany ślad w postaci wapiennego osadu albo zaschniętego betonu na powierzchni kostki brukowej, to w takim przypadku niezastąpiony będzie preparat do mycia kostki brukowej z cementu. Zabrudzenia powstałe w efekcie prac budowlanych należy usunąć jak najszybciej przy użyciu profesjonalnego sprzętu i wysokiej jakości środków chemicznych usuwających zanieczyszczenia z bruku. Godne polecenia są innowacyjne produkty Beton Kiler, przeznaczone do usuwania zaschniętego cementu i betonu z powierzchni odpornych na kwasy.

Maszyny do czyszczenia kostki brukowej

Efektywność zabiegów czyszczących kostki brukowej zależy od stopnia jej zabrudzenia, ale także od rodzaju zastosowanego urządzenia czyszczącego. Czyścić kostkę brukową można za pomocą zamiatarek lub szorowarek. Na pewno warto zwrócić uwagę na zamiatarki bezpyłowe, czyli maszyny zbierające zanieczyszczenia bez emisji kurzu. Takie zamiatarki posiadają szczotkę boczną, dzięki której możliwe jest usuwanie zabrudzeń z wszelkich zakamarków. Dzięki zagarnianiu śmieci ponad szczotką, zamiatarka nadaje się do sprzątania różnego rodzaju powierzchni, w tym ścieżek i chodników z bruku. Przy dużych powierzchniach do sprzątania sprawdzą się zamiatarki samojezdne. Zamiatarki przeznaczone do prac na zewnątrz wykonane są z trwałego i odpornego tworzywa, co pozwala na ich użytkowanie również w trudnych warunkach klimatycznych. Zamiatarka samojezdna to idealna maszyna do czyszczenia kostki brukowej, na przykład na chodniku przy sklepie, na parkingu albo w wielkopowierzchniowym magazynie.

Do utrzymania czystości kostki brukowej przydatne są również odkurzacze przemysłowe. Odkurzacze przemysłowe to urządzenia przeznaczone do pracy w trudnym środowisku. Wśród odkurzaczy przemysłowych popularne są modele bezworkowe, wyposażone w filtry pozwalające na dłuższą pracę. Odkurzacz do kostki brukowej zbierze z powierzchni pył, piasek i drobne zanieczyszczenia, w tym zalegające liście. Przydatna będzie również maszyna do mycia kostki brukowej. Warto zwrócić uwagę na maszynę czyszczącą firmy Numatic - szorowarkę, która jako jedyna z propozycji sprzętu tej firmy, wyposażona została w system odsysający brudną wodę. Oznacza to, że tym urządzeniem można umyć i osuszyć powierzchnię za jednym przejazdem, tak jak tradycyjnym automatem czyszczącym. 

Wiodącym producentem odkurzaczy przemysłowych jest firma Numatic. Odkurzacze Numatic znajdują się w ofercie naszej firmy, ze względu na trwałość wykonania - tworzywo Structufoam - wielorakie zastosowania i gwarancję jakości.

Środki do czyszczenia kostki brukowej

W naszym sklepie dostępnych jest wiele profesjonalnych preparatów do czyszczenia różnego rodzaju zabrudzeń. Godny polecenia jest środek do czyszczenia wszystkich powierzchni Kleen Blue Star. Ten uniwersalny silnie czyszczący środek ma moc rozpuszczania cząsteczek brudu, tłuszczy, oleju, a jednocześnie ma właściwości pielęgnujące. Jest słabo pieniący i nadaje się do zastosowania w automatach czyszczących. Do tego czyści gruntownie i szybko, a wysycha nie pozostawiając śladów. Nadaje połysk i pozostawia przyjemny, świeży zapach. Można używać tego preparatu do czyszczenia ręcznego. W przypadku mycia maszynowego skuteczność czyszczenia można znacznie poprawić dzięki zastosowaniu odpowiedniego pada czyszczącego.

Preparat Kleen Hurrican Super to bardzo skuteczny środek do przemysłowego czyszczenia, na bazie skoncentrowanych specjalnych składników aktywnych, o silnych właściwościach rozpuszczających olej maszynowy, smary, sadzę, nadbudowane i trudne do usunięcia zanieczyszczenia, grafit, zabrudzenia po spalinach. Jest odpowiedni do maszyn czyszczących. Stosuje się go do czyszczenia wszelkich posadzek odpornych na wodę. Wystarczy przygotować roztwór według wskazań producenta, następnie w zależności od rodzaju zastosowania rozprowadzić na nawierzchnię szorowarką lub maszyną jednotarczową, pozostawić na 5-10 minut, a później czyścić odpowiednio przy użyciu tych samych urządzeń. Zebrać wytrącony brud, spłukać wodą, płukanie powtórzyć kilkakrotnie, wytrzeć na sucho lub odessać wodę odkurzaczem. 

Z kolei Kleen Blizzard to środek myjący do automatów czyszcząco-zbierających. Przeznaczony jest do maszynowego i ręcznego czyszczenia i pielęgnacji wszystkich powierzchni zasadoodpornych i wodoodpornych, takich jak tworzywa sztuczne, kamień naturalny i sztuczny, wykładziny przemysłowe. Wysycha bez smug i pozostawia na czyszczonej powierzchni powłokę antystatyczną, która jednocześnie chroni przed ponownym zabrudzeniem. Ma właściwości emulgujące - rozbija cząsteczki tłuszczu. Może być stosowany przy każdej twardości wody. Jest bardzo wydajny i ma przyjemny zapach.

Inny środek do czyszczenia posadzek - Septa Green NP V6 to profesjonalny preparat niskopienny do usuwania trudnych zabrudzeń z powierzchni przemysłowych, hal produkcyjnych, magazynowych, parkingów, warsztatów samochodowych. Nadaje się do doczyszczania posadzek z gresu, terazzo, terakoty, klinkierów i tworzyw sztucznych. Produkt jest silnie zasadowy, zalecany do stosowania na posadzkach odpornych na działanie alkaliów. Co niezwykle istotne środek jest niezawodny w usuwaniu wszelkich zabrudzeń i plam ropopochodnych, tłuszczowych i olejowych. Dzięki skoncentrowanej formule, jest również bardzo wydajny. Preparat można stosować do zmywania techniką ręczną, maszynową i wysokociśnieniową. Czyszczenie nim jest efektywne i wydajne.

W naszym sklepie internetowym możesz kupić profesjonalne urządzenia i preparaty do czyszczenia powierzchni. Każdy oferowany preparat do kostki brukowej to produkt wysokiej jakości.